صف‌های فروش در مرحله پیش‌گشایش جمع شد

صف‌های فروش در مرحله پیش‌گشایش جمع شد / لغو قیمت‌گذاری دستوری بورس را مثبت کرد

صف‌های فروش در مرحله پیش‌گشایش جمع شد / لغو قیمت‌گذاری دستوری بورس را مثبت کرد

در حالی که عرضه در مرحله پیش گشایش بورس امروز بیشتر از تقاضا بود اما با شروع معاملات بازار سهام عرضه‌ها جمع شد و روند بورس مثبت شد.

تصمیمات اشتباه وزارت صمت در رابطه با قیمت‌گذاری دستوری زنجیره فولاد بر اساس ۷۰ درصد قیمت CIS باعث روند نزولی گروه فلزات در بازار سهام شده بود اما دیروز این مصوبه لغو شد و امروز این صنایع روندی صعودی پیش گرفتند، همچنین کاهش تنش‌ها در منطقه دلیل دیگری برای بازگشت تعادل به بازار سرمایه است.

برخی اخبار حاکی از تزریق ۲۵۰۰ میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه به بازار سهام است که با توجه به حجم معاملات مبلغ تاثیرگذاری بر بازار سهام نیست.

 

 

شروع معاملات امروز بازار سهام با افزایش تقاضا و رنج مثبت کلیت بورس همراه بود و شاخص کل در نیم اعت  ابتدایی معاملات بیش از ۱/۵ درصد رشد کرد و کانال یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد را پس گرفت و شاخص هم‌وزن نیز در جریان معاملات امروز حدود ۱ درصد رشد کرد و این نشان از روند صعودی سهم‌های کوچک در کنار شاخص‌سازان است.

از طرفی به نظر می‌رسد بازار سهام با نزدیک شدن به دوره ریاست بایدن انتظار کاهش قیمت دلار را دارد اما کارشناسان عقیده دارند با توجه به تورم و شرایط اقتصادی قیمت دلار از ۲۱ تا ۲۲ هزار تومان پایین‌تر نخواهد آمد و با این قیمت سهم‌های بازار سهام ارزندگی دارند و ریزش چندانی نخواهند داشت.

 

 

از طرفی یکی از دلایل ریزش بازار سهام در ۳ هفته اخیر عرضه حقوقی‌ها و نوسان‌گیری بازارگردان‌ها بود که امیدواریم این عرضه کنترل شده باشد و این بار آسیبی به بورس وارد کند.

نمادها پالایشی امروز روندی مثبت دارند و این در حالی است که ارزش این صندوق حدود ۲۵ درصد زیر قیمت پذیره‌نویسی است.

همچنین قالیباف اصل در جلسه دیروز با مدیران فولادی آنها را از اقدام بر خلاف منافع سهامدارن منع کرد و هشدار شکایت به مدیران صنایع فولادی داد.