تداوم عرضه در شاخص‌سازان / بورس کانال ۱/۳ میلیون واحدی را از دست داد

تداوم عرضه در شاخص‌سازان / بورس کانال ۱/۳ میلیون واحدی را از دست داد

تداوم عرضه در شاخص‌سازان / بورس کانال ۱/۳ میلیون واحدی را از دست داد

در حالی که عرضه و تقاضا در مرحله پیش‌گشایش بورس امروز متعادل بود اما با شروع معاملات عرضه در شاخص‌سازان بیشتر شد و شاخص کل روند نزولی پیدا کرد.

 شروع معاملات امروز بازار سهام با فشار عرضه در شاخص‌سازان همراه بود و شاخص کل بعد از افت ۲ درصدی به یک میلیون و ۲۷۲ هزار واحد رسید. همچنین در جریان معاملات امروز شاخص هم‌وزن نیز روندی نزولی دارد و کلیت بازار سهام در رنج منفی معامله شده است.

به عقیده کارشاسان تنها ریسک پیش‌رو بازار سهام انتظار کاهش قیمت دلار است که به نظر می‌رسد در جریان ریزش‌های اخیر پیش‌خور شده است و بازار سهام با ریزش قیمت دلار نیز ریزش چندانی نخواهد داشت.

 

 

کارشناسان همچنین عقیده دارند روند بازار سهام در جریان معاملات هفته بعد بهبود خواهد یافت اما از طرفی بسیاری از سهم‌ها و شاخص کل کف حمایتی خود را شکستند و ممکن است حتی تا پایان سال هم به سقف قبلی خود برنمی‌گردند. نمادهای پالایشی نیز در جریان معاملات چند هفته اخیر ریزش زیادی داشتند و زیر قیمت پذیره‌نویسی معامله می‌شوند.

نوسان‌گیری بازارگردان‌ها باعث شروع روند نزولی بازار سهام شد و با تصمیمات اشتباه از جمله قیمت‌گذاری دستوری فولاد و افزایش تنش‌های داخلی و خارجی تشدید پیدا کرد اما حالا جو هیجانی روند نزولی بورس را تشدید می‌کند و متغیر ریسک‌پذیری برای ریزش بورس وجود ندارد.

 

 

با وجود فشار زیاد فروش در کل بازار و نمادهای بزرگ، اما شستا معاملاتی روان بالای ۲۰۰۰ تومان دارد.

همچنین نمادهای فولاد، فارس و فملی بیشترین تاثیر منفی بر شاخص کل را داشتند و این در حالی است که قیمت‌های جهانی به نقطه جذابی رسیده اما نمادهای شاخص‌ساز واکنش مثبتی ندارند.